Białka: 40,4g → 12,24% Tłuszcze: 39,5g → 11,96% Węglowodany: 11,3g → 3,42%

Lista składników: 1. Łosoś wędzony – 100g 2. Awokado – pół, ok. 70g 3. Czerwona cebula – pół, ok.50g 4. Ogórek zielony – pół, ok. 50g 5. Odrobina soku z cytryny 6. Oliwa z oliwek – 1 łyżka, ok. 10g 88 7. Ser żółty – 50 g

Przygotowanie: Łososia drobno siekamy. Jeśli kupujemy takiego, który jest już plasterkowany, sprawa jest trochę ułatwiona, bo wystarczy pokroić go w małą kostkę. Jeśli mamy łososia wędzonego w kawałku, staramy się pokroić go na równe kwadraty. Awokado najpierw kroimy na pół, wbijając nóż aż do pestki, ładnie rozłoży się ono wtedy na dwie połówki. Najpierw zawsze korzystamy z tej, w której nie ma pestki. Połówka z pestką dłużej zachowa świeżość i ładny kolor. Awokado również kroimy dość drobno. Do tego przepisu najlepiej wybrać jędrny, lekko twardy owoc, będzie nam dużo łatwiej uzyskać kostkę. Miękkie awokado nie pozwoli ładnie się posiekać, zrobimy od razu guacamole.

Uwaga! Miękkość awokado sprawdzamy, wciskając ogonek z góry owocu, jeśli wchodzi miękko, awokado jest miękkie i dojrzałe, jeśli nie chce wbić się w miąższ, awokado potrzebuje jeszcze chwili by dojrzeć. Naciskając zwyczajnie na powierzchnię owocu nie dowiemy się na pewno, czy jest rzeczywiście dojrzały, ponieważ może on być zmiękczony przez obicie w transporcie. Uwaga 2! Jeśli kupimy nie do końca dojrzałe awokado, możemy pomóc mu dojść do siebie, zostawiając je w towarzystwie jabłek 🙂 W taką samą kostkę siekamy również cebulę i ogórka, dość drobno, ale tak, aby zachować kształt małych kwadratów. Czerwona cebula ma dość intensywny smak, dobrze przełamie mdławe awokado. Ogórek dodaje świeżości i pasuje do ryby. Mieszamy wszystkie posiekane składniki, doprawiamy oliwą, sokiem z cytryny, solą, pieprzem.

Jako dodatek do tatara zrobimy szybkie, serowe chipsy. Potrzeba do nich tylko jednego składnika – żółtego sera. Ścieramy go na tarce, w międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do ok. 200 stopni. Starty ser układamy na blaszce w kółka, taka ilość sera będzie dobra na 4 chipsy. Pamiętajmy, aby ułożyć krążki trochę mniejsze, ale grubsze, ser się roztopi. Wkładamy ser do piekarnika na ok. 10 min, kontrolujemy kiedy boki chipsów nabiorą ładnego, złotego koloru. Po wyjęciu odstawiamy je do przestygnięcia. Później możemy przełożyć na ręcznik, aby pozbyć się nadmiernej ilości wytopionego tłuszczu. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.